Založit Czech Speedfly (CZSF) vzniklo jako nápad hned krátce po té co jsem začal na malém křídle létat z důvodu, že do té doby nebylo možné sehnat o speedflyingu v ČR žádné ucelené informace, rady jak do začátku, kde sehnat vhodné vybavení a kde se dá létat. Často to pak vedlo k tomu, že lidé jako já si koupili křídlo a začínali se učit sami metodou pokus/omyl, což není nikdy dobře, obzvláště u takto dynamického sportu.

Od té doby už uplynulo několik let a kolem CZSF se utvořila skvělá partička lidí, začali jsme objíždět různé světové SF eventy, sdílet mezi sebou informace a získali jsme zastoupení na prodej vybavení několika známých SF značek. Postupně jsme začali předávat informace i začátečníkům, kteří měli o SF zájem a uspořádali jsme několik akcí, kde bylo možné si SF bezpečně vyzkoušet a bezpečně k tomuto sportu přivedli spoustu nových pilotů.

Jak začít?
Aktuálně není v ČR speedflying svázán žádnou legislativou a není tedy pro létání potřeba žádné speciální licence, nicméně v zájmu vlastního bezpečí výrazně doporučujeme nezačínat sami!
CZSF připravuje propracovanou metodiku výuky SF na základě zkušeností ze zahraničních škol, aby se vstup do SF stal bezpečnější záležitostí a nedocházelo ke zbytečným zranění. Pro tyto účely máme několik SF křídel různých velikostí od 17m2 pro začátek.
Pokud máš o SF zájem pokračuj na záložku "Jak začít" níže.

Speedflying, speedriding a speedsoaring?
Co je vlastně co?
Speedflying je létání na malém a hodně zatíženém křídle, kdy je cílem pouze slet během kterého se může pilot pohybovat velkou rychlostí blízko svahu. Díky skvělé ovladatelnosti je možné přesně kopírovat terén nebo dělat tzv barrel rolly (salto bokem).
Speedriding je téměř to samé, ale je výrazně ulehčen start tím, že se startuje z lyží, je možno dělat mezipřistání a létá se na méně výkonných křídel, která by se jinak hůř startovala z nohou, ale je na nich snažší "touch&go"
Speedsoaring je alternativa svahování ze silného větru na malých a výkonějších speedfly křídlech. Nejčastěji se létá u pobřeží na dunách a útesech, kde se dá létat za laminárního větru až 15m/s.

Pokud se chcete dozvědet o speedflyingu více, doporučujeme podcast na Cloudbase hunters odkazem níže: